PostHeaderIcon Sigaranın zararlı etkilerini azaltan bitkisel formüller

Herkese merhaba,

Yaz sıcaklarının üzerine giren Ramazan ayı biraz zorluyor sanırım herkesi. Belki bir itiraf olacak bu ama oruç tutmak daha da zor gelmeye başladı bana. Elbette sıcakların bununla çok ilgisi var ancak benim asıl sorunum sigara. Sağlık ve hijyen konusunda bu kadar takıntılı olan birinin böyle bir alışkanlığı olması kabul edilir değil biliyorum ama işte kabul ediyorum bağımlıyım! Günde kaç tane içtiğimin bir önemi yok, sabah kalkar kalkmaz bir bardak su kadar ihtiyaç duyuyorum sigaraya misal. Bu bile bir bağımlılık göstergesiymiş bunu da öğrendim.

Sigarayı bırakma konusunda hiçbir zaman kararlı olmadım. Hatta düşünmedim bile çünkü hep bir keyif olarak gördüm bu lanet şeyi. Taaki babam dördüncü kez anjiyo olana kadar. İlk ikisi bacağındandı, damarları tıkanmıştı hem de çok fena. Aradan bir yıl geçmeden şimdi de gözü etkilendi bu tıkalı damarlarından dolayı. Ve son anjiyo da işe yaramadı babamın gözünü etkileyen damarı açmaya. Şimdi sol gözü artık buğulu. İşin acı yanı babamda bir inat sormayın J. En son kardeşimin anlattığına göre anjiyo olmaya giderken hastane kapısında içmiş bir tane. “Yeminle son sigaram” diye kandırmış herkesi. Bir tek annemi kandıramıyor Allahtan. Yoksa babamın damarları bu kadar bile dayanamazdı herhalde.

Geçenlerde tv’de Gülben Ergen’in konuşmasına rastladım. Tam 25 yıl sonra bırakmış sigarayı. Gerçi daha 40 gün olmuş bırakalı, zaman ne gösterir bilinmez ancak yine de kırk gün az bir süre değil elbette. Şimdi sizlere sigaranın zararlarını anlatacak değilim, artık gözümüze sokulan reklamlar, kanser vakaları, ölüm haberleri, hastalıklar…hepsi zaten anlatıyor bize. Bırakmak elbette kesin çözüm ancak kendine güvenemeyenler, daha sonra bırakırım diye niyetlenenler veya hiç bırakmak istemeyenler de var elbette. En azından etkilerini azaltacak formüller var çok şükür. Ne  kadar işe yarıyorlar bilmiyorum ama hiç olmazsa vicdanımızı biraz rahatlatırlar diye düşünüyorum. Her şeyde olduğu gibi yine bitkiler koşuyor imdadımıza. Sigaranın kötü etkilerini azaltan bir yığın formül sunuyor uzmanlar. Bende birkaçını buldum sizin için. İşte nikotinin zararlı etkisini azaltan bitkisel kürler, bitkiler ve meyveler :

  • İbrahim Saraçoğlu : Her ay 5 gün 1 bağ tereyi 1 günde bitireceksiniz. Salatanın içinde değil ayrıca tüketeceksiniz. Yarısını öğleden önce, diğer yarısını da öğleden sonra. Limon sıkabilirsiniz üzerine. Fakat 5 gün uygulayıp bırakacaksınız. Bu kürü uygularken idrara çıkıldığında yanma hissedebilirler. Bu zararlı bir şey değil. Aynı zamanda idrar yollarını da temizliyor. Balgam çıkartmaya 2., 3. gün başlarlar. Daha rahat nefes alırlar. Tere anfizeme karşı da bir mucizedir. Ayda bir defa 5 gün uygulayıp bırakacaksınız.
  • Çilek: sigaranın zararlı etkisini büyük ölçüde azaltır. Bu nedenle sigara içilen bir ortamda dahi bulunuyorsanız mutlaka bol bol çilek yeyin.
  • Yeşil çay : Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıcı etkisi vardır.
  • Sarımsak: En önemli tarafı  tiryakileri nikotin zehirlenmesine karşı koruyor. Bilimsel araştırmalara göre kanser tümörlerini önlemeye yardımcı olduğu belirlenen sarımsak, sinir sistemini ve kan dolaşımını düzenlediği için vücuda güç ve enerji veriyor.
  • C Vitamini: C vitamini birçok bağımlılığın tedavisinde gerçekten yararlı olup, vücudu detoksifiye eden ve bir çok zararlı maddeyi vücuttan uzaklaştıran bir vitamindir. Bununla birlikte vücutta serotonin hormonunu artıran hindi eti, muz, kakaolu süt, ceviz, badem, fındık stres düzeyini azaltıp mutluluk hormonunu artırarak sigara içme isteğini azaltma konusunda yararlı yiyecekler arasında yer almaktadır.

İşte bu konuda araştırma yaptığınız zaman ancak üç beş tane öneri bulabiliyorsunuz sigaranın etkilerini azaltmak için. Sonuç olarak bu etkilerden kurtulmanın tek yolu kesin olarak sigarayı bırakmak. Ben yavaş yavaş yaklaşıyorum bu fikre. Dilerim sizlerde öyle düşünürsünüz şayet içiciyseniz.

One Response to “Sigaranın zararlı etkilerini azaltan bitkisel formüller”

Leave a Reply